Studia Podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

 

 

 

 

Kierownik Studiów
Dr hab. inż. Zbigniew Burtan, Prof. AGH

Prodziekan ds Rozwoju
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
tel. 12-617-49-30, email: burtan [at] agh.edu.pl

 

 

 

 

Sekretarz Studiów
mgr inż. Wojciech Cyrnek

Specjalista ds Dydaktyki
Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
tel. 12-617-20-74, emali: wocy [at] agh.edu.pl

 

Wykładowcy Studiów Podyplomowych


 

mgr Agnieszka Chrząszcz

Dyrektorka Centrum e-Learningu i Innowacyjnej Dydaktyki AGH. Trenerka, projektantka usług edukacyjnych, liderka projektów innowacyjnych w zakresie kształcenia.

Prowadzone przedmioty:
Podstawy szkolenia dorosłych

e-mail: agniech [at] agh.edu.pl


 

mgr inż. Michał Dworzak

Pracownik badawczy i dydaktyczny Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Specjalista ds. bhp, inspektor ochrony przeciwpożarowej, audytor wewnętrzny zintegrowanych systemów zarządzania QHSE i ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy. W pracy zawodowej skupia się na zagadnieniach zarządzania ryzykiem oraz systemowego zarządzania bezpieczeństwem w przedsiębiorstwach. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie, a od roku 2024 sekretarz zarządu Oddziału.

Prowadzone przedmioty:
Zarządzanie bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie, Systemowe zarządzanie bhp, Praktyczne aspekty oceny ryzyka zawodowego, Ocena ergonomiczna stanowisk pracy, Seminaria pracy końcowej

e-mail: dworzak [at] agh.edu.pl


 

dr inż. Radosław Gonet

Dyrektor ds. rozwoju w EcoMS Consulting Sp. z o.o. Doktor nauk technicznych w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Biegły sądowy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Absolwent Wydz. Elektrycznego oraz Wydz. Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Wydz. Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydz. Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe jako: starszy inspektor pracy – główny specjalista Państwowej Inspekcji Pracy. Koordynator i menadżer projektów technicznych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach trzecich. Reprezentant w Komitecie Technicznym ds. Bezpieczeństwa Maszyn i Urządzeń Technicznych oraz Ergonomii w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Członek Krajowej Grupy Wsparcia dot. legislacji Dyrektywy Maszynowej przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Prowadzone przedmioty:
Teorie podejmowania ryzyka. Ryzyko przemysłowe, Maszyny i urządzenia w środowisku pracy podległe UDT, Formalno-prawne i praktyczne aspekty bezpieczeństwa maszyn

e-mail: radoslawgonet [at] wp.pl


 

dr Patryk Kasza

Kierownik Laboratorium Chemii i Nanotechnologii w Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. oraz specjalista ds.BHP. Absolwent studiów magisterskich Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek chemia) oraz studiów podyplomowych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH (kierunek: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy). Ukończył doktorat w dziedzinie nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Współwyznawca 3 patentów i dwóch zgłoszeń patentowych. Specjalista w zakresie systemu zarządzania ISO 9001 i 17025, identyfikacji zagrożeń i wdrażania procedur minimalizujących ryzyko ekspozycji na czynniki szkodliwe, zarządzania przechowywaniem, transportem i utylizacją substancji chemicznych, dyrektywy REACH i CLP.

Prowadzone przedmioty:
Zagrożenia chemiczne na stanowiskach pracy

e-mail: patrykkasza [at] gmail.com


 

dr inż. Szczepan Moskwa

Pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Elektrotechniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Jego zainteresowania naukowe obejmują niezawodność zasilania energią elektryczną oraz generację rozproszoną, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa funkcjonalnego w systemach samochodowych. Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz aktywnie współpracuje z przemysłem, wykorzystując swoją wiedzę w praktycznych zastosowaniach. Jest członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Prowadzone przedmioty:
Zagrożenia prądem elektrycznym oraz wpływ PEM na pracownika

e-mail: szczepan.moskwa [at] agh.edu.pl 


 

dr inż. Dagmara Nowak-Senderowska

Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH; Kierownik Laboratorium Dydaktycznego AGH "Bezpieczeństwa pracy w górnictwie"; Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (Inżynieria Środowiska - studia magisterskie, Górnictwo i Geologia - studia magisterskie, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy - studia podyplomowe); Posiada kwalifikacje w zakresie pracy w służbach bhp; Członek Stowarzyszenia Wychowanków AGH; Dyrektor Górniczy III stopnia; Specjalista w zakresie BHP i ergonomii, oceny ryzyka zawodowego, kultury bezpieczeństwa, bezpieczeństwa pracy w górnictwie i ratownictwa.

Prowadzone przedmioty:
Metodyka oceny ryzyka zawodowego, Kultura bezpieczeństwa pracy. Rola dokumentacji BHP, Analiza i dokumentowanie ryzyka zawodowego, Seminaria pracy końcowej

e-mail: nowaksen [at] agh.edu.pl 


 

mgr inż. Andrzej Raab

Absolwent Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Studiów Podyplomowych w zakresie BHP. Od 35 lat prowadząc własną firmę zajmującą się zadaniami służby bhp w przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu działalności oraz doradztwo w tym zakresie bhp. Posiada wieloletnie doświadczenie ze stosowaniem, interpretacją przepisów prawa pracy, przepisów bhp w praktyce. Wykładowca przedmiotu Zarządzanie BHP na Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii.

Prowadzone przedmioty:
Ocena narażenia na substancje chemiczne, Podstawy ergonomii

e-mail: raab [at] bhpservice.pl


 

mgr inż. Stanisław Staszewski

Absolwent Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności ,,Projektowanie i Budowa Kopalń”. Posiada 13 letni staż pracy w zakładach górniczych, w których awansował przez wszystkie szczeble kariery zawodowej: od nadgórnika do kierownika ruchu zakładu górniczego. Następnie, po przepracowaniu 26 lat w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie, przeszedł na emeryturę. Ponadto ukończył studia podyplomowe z Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Od 20 lat jest wykładowcą na Studiach Podyplomowych (wcześniej Wydziału Górniczego, a obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami) Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 17 lat jest wykładowcą w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Jest członkiem Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Grodzkie w Krakowie.

Prowadzone przedmioty:
Realizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, Organizacja, zadania i zakres działania służby bhp, Dobór środków ochrony indywidualnej, Wypadki przy pracy w świetle przepisów i praktyki, Obiekty i pomieszczenia pracy, Seminaria pracy końcowej

e-mail: sstaszewski123 [at] gmail.com


 

mgr Rafał Then

Audytor wewnętrzny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo Hutniczej. Wykładowca na studiach podyplomowych, trener, autor publikacji naukowych. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, prawa pracy, prawa spółek i zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem zarówno akademickim jak i praktycznym. Współpracuje z kancelariami prawnymi, organami administracji publicznej, spółkami kapitałowymi. Członek zespołu doradców do spraw JST przy Wojewodzie Małopolskim. Ekspert Związku Powiatów Polskich z/s w Warszawie. 

Prowadzone przedmioty:
Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy

e-mail: rafal.then [at] gmail.com


 

mgr inż. Sebastian Topolski

Absolwent ochrony środowiska na  wydziale chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalizacje: chemia środowiska – praca licencjacka i biologia środowiska – praca magisterska). Audytor wewnętrzny systemów zarządzania jakością, audytor  wewnętrzny jednostek kontrolujących, audytor wewnętrzny laboratoriów badawczych, technik analityki medycznej, uprawnienia pracownika służby bhp. 2004 roku ukończona aplikacja inspektorska w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu. Od 2004 r. inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie. Obecnie starszy inspektor pracy – specjalista (specjalizacja w  zakresie gospodarki komunalnej i czynników biologicznych). Aktualnie w trakcie obrony pracy na tytułu głównego specjalisty - eksperta. Były inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Krakowie (2002-2003) oraz inspektor Działu Higieny Pracy - Koordynator zespołu ds. wprowadzania systemu jakości w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Krakowie (2000-2002).

Prowadzone przedmioty:
Realizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Choroby zawodowe. Zagrożenia biologiczne, Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń pracy, Choroby zawodowe - zagrożenia biologiczne

e-mail: sebastian.topolski [at] gmail.com; sebastian.topolski [at] krakow.pip.gov.pl